Jak poznám, že se u mého dítěte objevila alergie?

Asi znáte to rozčarování, když se při návštěvě pediatra, kam jdete řešit vyrážku svého děťátka na různých částech těla, dozvíte, že je asi na něco alergický. Ne, to jste vážně slyšet nechtěli. Vy přeci máte naprosto zdravého prcka.

Vyslechnete si poučení, co máte dělat a odcházíte z ordinace s receptem, kde je název nějaké mastičky na zklidnění. Častý scénář, se kterým se mi maminky svěřují.

Vaše další cesta časem pravděpodobně povede k dětskému alergologovi. Pokud máte malinké miminko, vyšetřují se z odebraného krevního vzorku potravinové alergeny zhruba po půl roce jeho věku. Výsledkem tohoto testu se bohužel nedá 100 % řídit. Může být falešně pozitivní, ale i falešně negativní. U větších dětí se pak doplňuje vyšetření o kožní test (testují se další alergeny jako pyly trav a stromů, prach, zvířecí srst atd.)

Diagnóza: Alergie a atopický ekzém

Já jsem navštívila dětskou lékařku po té, co se u Alexíka, kterého jsem plně kojila, objevila vyrážka na obličeji hned vedle uší. To, že bude alergický také, bylo velmi pravděpodobné, protože já a můj muž máme také alergii na sezónní pyly a určité druhy potravin. Ale u syna jsme netušili, co mu vadí. To pro mě byla největší záhada.

Tu mastičku jsem vyzkoušela asi 2x. Zafungovala téměř ihned, ekzém se ztratil. Zhruba po 4 dnech se ale vyrážka vrátila, proto jsem si přečetla příbalový leták. Zjistila jsem, že se jedná o mastičku s kortikoidy. Pátrala jsem tedy na internetu, jak fungují. Kortikoidy potlačují pouze následek, ale neřeší příčinu. Po vysazení mastičky se stav kůže vrátil do původního nebo ještě horšího stavu. Vím, že jsem si měla o této „zázračné“ mastičce něco nastudovat před prvním natřením, ale důvěřovala jsem naší lékařce.

Jak alergii tedy poznám?

Zjistila jsem také, že alergie se může projevovat několika způsoby a vždy je třeba věnovat následujícím příznakům pozornost. Jsou to:

 • vyrážka a atopický ekzém právě u nejmenších dětí doprovázený svěděním kůže
 • bolesti bříška (koliky), poruchy trávení a průjmy, přítomnost krve ve stolici
 • neprospívání
 • zvracení po jídle
 • otoky a červené flíčky na obličeji nebo těle bezprostředně po požití potraviny
 • častá rýma a ucpaný nos
 • noční kašel, pískot na průduškách
 • časté záněty spojivek

U nás to probíhalo tak, že Alexík míval v prvních 3 – 4 měsících života kojenecké koliky a celkem často ho trápily průjmy. Přibližně v půl roce jeho života jsme zašli na alergologii na odebrání krve. Zjistili mu alergii na vaječný bílek, pšenici, bílkovinu kravského mléka a sóju. Hodnoty bílku, pšenice a mléka byly hodně vysoké. Doktorka nám doporučila jíst jen kukuřici a rýži. To není nic pro nás, pomyslela jsem si. Nebudu nás přeci krmit pouze sacharidy.

Změním stravu, jsem otevřená i dalším změnám

Přesto jsem se vzdala veškerých mléčných výrobků, cukru ve všech podobách a pšeničné mouky. Ačkoliv jsem vysadila problematické potraviny, tak se ho žádná z těchto změn nedotkla. Bylo potřeba vyřadit mnohem více potravin. Potřebovala jsem ale někde brát energii. Zařadila jsem si do každodenního stravování více bílkovin (různých druhů masa) a co nejvíce zelené zeleniny. Jídelníček však zůstával hodně osekaný. Byla to cesta na dlouhou trať.

Pokládala jsem si také následující otázky:

 • Nemám přestat kojit?
  Přestože někteří lékaři radí přestat s kojením a přejít na umělou kojeneckou stravu, není jejich tvrzení opodstatněné. Pokud je to jen možné, je mateřské mléko ta nejlepší strava, kterou může maminka svému dítěti dát i v případě, že má potravinové alergie. Alergie není důvod přestat kojit, ale je třeba dodržovat vhodné stravování, aby se stav nezhoršoval.
 • Nemůže mít kontaktní alergii?
  Začala jsem prát v netoxickém prášku, který jsem si sama vyráběla. Přestala jsem používat aviváž. Koupala jsem ho jen v čisté vodě bez přísad nebo s kapkou mandlového oleje. Nepoužívala jsem žádná mýdla nebo mycí emulze. Po koupeli jsem ještě vlhkou kůži ošetřovala bambuckým máslem. Zároveň jsem i já o svou kůži pečovala pouze čistými oleji nebo ručně vyráběným našlehaným máslem s oleji.
 • Nereaguje přehnaně na prach v bytě?
  Zbavila jsem se záclon a dalších lapačů prachu. Postupně jsem vyházela koberce ve všech pokojích. Kontaktní alergii sice neměl, ale já měla pocit, že pro něj dělám, co je v mých silách a zároveň jsem to brala jako krok ke zdravějšímu stylu života.
 • Jaké další věci mohu ovlivnit?
  Zbavila jsem se běžné drogérie a nahradila ji tou přírodní, netoxickou. O netoxické péči a netoxickém způsobu života se více rozepíšu v budoucím článku.

Pokud jsem ve vás vzbudila touhu převzít zodpovědnost za své zdraví a za zdraví svého dítěte, pak jste se mnou na správné cestě. Pokud si myslíte, že by tento článek mohl pomoci někomu z vašich známých, určitě mu ho pošlete.

Jsem maminkou 3 synů, milující manželkou a milovnicí zdravého životního stylu. Specializuji se na léčivou terapeutickou stravu u dětí i dospělých s potravinovými alergiemi a dalšími autoimunitními nemocemi. Díky mým zkušenostem s léčbou atopického ekzému u nejmladšího syna jsem se rozhodla pomáhat maminkám a jejich dětem s tímto onemocněním. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.